Απίστευτη ήττα για τη Γόρτυνα που έχασε δύο πέναλτι στις καθυστερήσεις!!!

A-
A+
09/10/2016 | 19:34

Με αρκετή δόση τύχης και…ανικανότητας από πλευράς φιλοξενούμενων  (η Γόρτυνα αστόχησε σε δύο πέναλτι στην εκπνοή του παιχνιδιού) η Χερσόνησος κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη με 3-2, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.

Οι Μεσαρίτες  ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2’ ο Δημήτρης από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ποντίκαλης έχασε ακόμα μιά ευκαιρία για τη Γόρτυνα καθώς η  κεφαλιά που έπιασε κατέληξε απελπιστικά λίγο άουτ.

Και καθώς η Γόρτυνα έχανε ευκαιρίες , η Χερσονησος έβαζε γκολ… Έτσι στο 18’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Έντισον , ενώ Γόρτυνα παρά το τέρμα που δέχτηκε ανέβασε στροφές και δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ποντίκαλη(1-1) .

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 46’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Δημήτρης βρέθηκε απέναντι στον Χρήστου ωστόσο ο τερματοφύλακας της Χερσονήσου απέκρουσε σωτήρια.

Αντίθετα η Χερσόνησος κατάφερε στην πρώτη της κιόλας καλή στιγμή να  πάρει εκ νέου το προβάδισμα με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Καλομοίρη στο 56’.

Το τέρμα αυτό έδωσε ελευθερία κινήσεων στους γηπεδούχους και εννέα λεπτά αργότερα έκαναν τρία τα τέρματα τους με τον Καλομοίρη να διαμορφώνει το 3-1. Παρά την διαφορά των δύο τερμάτων η Γόρτυνα δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 3-2 με ένα δυνατό σουτ του Μηναδάκη στο 68’.

Μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 90’ για λογαριασμό της Γόρτυνας. Ο Κορδονούρης εκτέλεσε το πέναλτι, ο Χρήστου απέκρουσε και στην επαναφορά ο τερματοφύλακας της Χερσονήσου ήταν πάλι εκεί, αποσοβώντας το κίνδυνο της ισοφάρισης.

Η ατυχία για τους φιλοξενούμενους δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 95’ έστησαν την μπάλα για δεύτερη φορά στην άσπρη βούλα, με εκτελεστή αυτή τη φορά το Μερκουλίδη ο οποίος δεν κατάφερε ούτε κι αυτός να σκοράρει και έτσι έστω και με μεγάλη δόση άγχους η ομάδα της Χερσονήσου κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα και να πάρει τη νίκη.

Χερσονησος: Χρήστου, Σκούφος, Καλεμάκης, Χαλκιαδκης, Διγενης(60’ λ.τ Χιούσι), Μπινιχακης, Καπετανακης(75’ Ντίμιταρ) ,Νυκταρης, Καλομοιρης, Εντισον,  Ντιμιτριεφ

Γόρτυς: Χαραλαμπάκης, Κορδονούρης, Σαβουιδάκης Χ.(67’ Μηναδάκης), Ξαγοραράκης, Νικολακάκης, Αραβιστάνης, Δημήτρης(67’ Λουλάκης), Προβιδάκης(64’ Μερκουλίδης), Φανουράκης, Ποντίκαλης, Τζέρτζι