Άργησε να πάρει μπρός … και ήττα 2-4 η Φαιστός στους Βώρους

A-
A+
11/12/2016 | 19:28

Την βαριά ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τις Μοίρες ρέφαρε το Αθλόπολις μετά το 2-4  που πέτυχε στους Βώρους επί της Φαιστού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι, με αποτέλεσμα στο 6ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ  με κοντινό πλασέ του Δερμιτζάκη μέσα από την μικρή περιοχή. Η ομάδα της Φαιστού προσπάθησε να αντιδράσει με αποτέλεσμα να χάσει μοναδικές ευκαιρίες με τους Γκερεδάκη , Τάρε και  Στέλιο Παπαδάκη, καθώς οι προσπάθειες τους  δεν βρήκαν στόχο.

Το Αθλόπολις με την ολοκλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, διπλασίασε τα τέρματα του με τον Δερμιτζάκη, όταν ο έμπειρος ποδοσφαιριστής «έκλεψε» την μπάλα στο χώρο του κέντρου  και βγήκε μόνος του απέναντι από τον Σωπασή και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 0-2  .

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα ο Μάρκου να κάνει το 0-3, με πλασέ μέσα από την περιοχή. Το…συγκρότημα του Κώστα Φιλοξενίδη πέτυχε και τέταρτο τέρμα όταν ο Ρομπάκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ έγραψε το 0-4.

Η ομάδα της Φαιστού μείωσε σε 1-4 με τον Νίκο Παπαδάκη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο  Γιώργος Παπαδάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Στη συνέχεια συγκρότημα του Χρήστου Ορφανουδάκη πίεσε μήπως και καταφέρει να ξαναμπεί στο παιχνίδι , όμως αυτό δεν έγινε και το 2-4 παρέμεινε ως το τέλος.

Φαιστός  Σωπασής, Παπαδάκης Σ., Παπαδάκης Ν., Σκατζάκης, Γκερεδάκης(60’ Μερκουλίδης), Γιαννακάκης, Φραγκιαδάκης(60’Καραλάκης), Τάρε, Καρταλιαννάκης, Παπαδάκης Α., Παπαδάκης Γ.

Αθλόπολις  Ζαφείρης, Δεληθωμαίδης, Κυραλάκης, Αργυρούδης, Λουμπάκης, Δίπλας, Λουλεμέα(65΄Χριστοφοράκης), Λυκούδης, Ρομπάκης(75’ Ταφλάι), Δερμιτζάκης, Μακρής(46’ Μάρκου).