Super League

Δεύτερη νίκη του Πλατανιά, 3-2 τον Λεβαδειακό

18/09/2016 | 10:42

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους να πετύχουν τη δεύτερη σερί νίκη τους στο ξεκίνημα της περιόδου απέναντι σε μία ομάδα με πολλά αμυντικά προβλήματα, η οποία παρότι πάλεψε και είχε σαφώς καλύτερη εικόνα στο δεύτερο μέρος, γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με καλό ποδόσφαιρο, αλλά και την τύχη με το μέρος τους κατάφεραν στα πρώτα 35 λεπτά να σημειώσουν τρία τέρματα. Ο Μανούσος από δύο κόντρες βρέθηκε στην θέση που έπρεπε στο 18΄ και 26΄ και δεν αστόχησε, ενώ στο 34΄ από το κόψιμο του Μουνάφο στη μικρή περιοχή ο επερχόμενος Γ. Γιακουμάκης σε άδεια εστία «έγραψε» το 3-0 (είχε σκοράρει στην Κέρκυρα).
Ο Λεβαδειακός μείωσε στο 38΄ με το υπέροχο πλασέ του Καραχάλιου (1-3) και στο δεύτερο ημίχρονο ο Π. Γιακουμάκης μείωσε εκ νέου σε 3-2.
Γκολ: 18′, 26′ Μανούσος, 34′ Γιακουμάκης – 38′ Καραχάλιος
Κάρτες: 52′ Μανούσος, 57′ Μουνάφο / 41′ Τριποτσέρης, 73′ Μαχαίρας, 79′ Γ. Γιακουμάκης
Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Βοηθοί: Στέλιος Τσολάκης (Αθηνών), Ιωάννης Μπέτσογλου (Κορινθίας)
4ος: Γιώργος Φουκάκης (Ηρακλείου)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Αποστολόπουλος, Σανισάβλιεβιτς (82′ Ντεβέσα), Γκνιάτιτς, Μενδρινός (69′ Τσουράκης), Μουνάφο, Μανούσος (90’+2′ Στάθης), Γ. Γιακουμάκης.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ρ. Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Μιλιάζες, Τριποτσέρης (55′ Μαχαίρας), Ουόν, Μεντί, Καραχάλιος (64′ λ. τρ. Καλτσάς), Π. Γιακουμάκης, Μπελγκαζουανί, Ζεζίνιο, Βασιλείου (46′ λ. τρ. Τόνι Σίλβα).