close

Α1 ΕΠΣΗ

Δίκαιη επικράτηση της Γόρτυνας , 3-1 επί της Φαιστού

19/02/2017 | 22:15

Σημαντική νίκη  πήρε σήμερα Κυριακή απόγευμα η Γόρτυνα στους Αγίους Δέκα όπου μετά από ένα  πολύ όμορφο παιχνίδι κέρδισε τη Φαιστό με 3-1 .

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο ξεκίνημα αφού μόλις στο 3′ ο Μπέης που εκμεταλλεύθηκε ασυνεννοησία της άμυνας με κοντινό πλασέ άνοιξε  το 1-0, ενώ στο  11′ προσπάθησε εκ νέου να παραβιάσει την εστία της Φαιστού ωστόσο ο Σωπασής απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο  35′ οι  δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκαν ο Μάλι με απευθείας κόκκινη και Φανουράκης με δεύτερη κίτρινη .

Στο 38΄ο  Δημήτρης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά πέτυχε το  2-0 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου, ενώ στην  επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 65′ έφτασαν στο 3-0 με τον Προβιδάκη ύστερα από σέντρα του Νικολακάκη.

Η  Φαιστός το μόνο που κατάφερε  ήταν να μειώσει σε 3-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Παπαδάκη.

Γόρτυς: Xαραλαμπάκης, Σταυρακάκης (80′ Μάλο), Κορδονούρης (72′ Μερκουλίδης), Ξαγοραράκης, Νικολακάκης, Κοκολάκης, Φανουράκης, Προβιδάκης, Μπέης, Δημήτρης (66′ Κεφάκης), Καουκάκης.

Φαιστός: Σωπασής, Γκερεδάκης (46′ Τάρε), Γιαννακάκης, Παπαδάκης Στ., Παπαδάκης Ν., Φιτσάκης (77′ Φραγκιαδάκης), Καραλάκης, Σκαντζάκης, Παπαδάκης Μ. Γ. (60′ Χανιωτάκης), Μάλι, Παπαδάκης Γ.Γ.