close

Α1 ΕΠΣΗ

Η νίκη επί του Ρωμανού (1-0) ανέβασε στη 2η θέση τη Γόρτυνα !

23/10/2016 | 21:57

Στην 2η θέση της βαθμολογίας παρέα με τους ΠΑΝΟΜ και Γιούχτα  σωπάτησε η Γόρτυνα μετά την νίκη που πέτυχε σήμερα στο γήπεδο της  επί του Ρωμανού με 1-0. …Και βλέποντας τον πίνακα της βαθμολογίας το μυαλό μου πήγε αμέσως στα χαμένα πέναλτι και τους πεταμένους βαθμούς … και σκέφτηκα πόσο πιό ψηλά θα ήταν …κρίμα!

Το πρώτο μέρος πάντως ήταν αρκετά ισορροπημένο , με  δυνατές μονομαχίες εκατέρωθεν και τους οι γηπεδούχοι να χάνουν στο 27′ σημαντική ευκαιρία όταν  σουτ του Τζέρτζι χτύπησε στη συμβολή των δοκών του Λιουδάκη.

Στη συνέχεια ο Ρωμανός προσπάθησε να απειλήσει χωρίς όμως επιτυχία,  αφού δεν μπόρεσε να φτάσει σε κλασσική που θα του επέτρεπε να σκοράρει .

Στην επανάληψη ο Ρωμανός ξεκίνησε με δύο καλές στιγμές, ωστόσο ο Χαραλαμπάκης δήλωσε “παρών” απομακρύνοντας  τον κίνδυνο, ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ποντίκαλη, όμως  η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λιουδάκη.

Στο 82′ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα ένα δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κορδονούρη, ενώ τρία λεπτά αργότερα η “χρυσή αλλαγή” του Στέλιου Ανωγειαννάκη ο Ανδρέας Δημήτρης κατάφερε να κάνει το 1-0 στο 85′ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Γόρτυς: Χαραλαμπάκης, Μερκουλίδης, Σταυρακάκης, Νικολακάκης, Ξαγωραράκης, Κορδονούρης, Τζέρτζι, Κεφάκης (60′ Μηναδάκης), Αραβιστάνης (60′ Προβιδάκης), Λουλάκης, Ποντίκαλης (84′ Δημήτρης).

Ρωμανός: Λιουδάκης, Τσαμπουράκης (85′ Χαλκιαδάκης), Χουρδάκης, Τραβαγιάκης, Κάββαλος, Γαμβιεράκης, Στεφανάκης (67′ Ντίνος), Ξυλούρης, Φιράνι, Οικονομάκης, Καραντινάκης.