Ποδόσφαιρο

Κάηκε η Ρώμη από την πρόκριση της Ιταλίας στον τελικό

07/07/2021 | 9:32

Η Ρώμη πήρε… φωτιά απο την πρόκριση της Εθνικής ομάδας της Ιταλίας στον τελικό του Euro 2020 για 4η φορά στην ιστορία της.  Στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης Ιταλία και Ισπανία  έμειναν στο ισόπαλο 1-1 (60′ Κιέζα-80′ Μοράτα) στα 90′ λεπτά της κανονικής διάρκειας, αλλά και στην ημίωρη παράταση με την σκουάντρα ατζούρα να επικρατεί με 4-2 στα πέναλτι. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι μετά από 120 λεπτά μιας μεγάλης ποδοσφαιρικής μάχης, πήρε απο την Ισπανία τη ρεβάνς για τον χαμένο ημιτελικό της Βιέννης το 2008 αλλά και τον χαμένο τελικό του Κιέβου το 2012 και θα διεκδικήσει το δεύτερο  Ευρωπαϊκό  τρόπαιο της Ιστορίας της  και πρώτο μετά το μακρινό 1968, όταν και το είχε σηκώσει ως διοργανώτρια του τουρνουά.

Η Ιταλία περιμένει την Κυριακή 11 Ιουλίου στο «Γουέμπλεϊ» το νικητή του αποψινού αγώνα Δανία – Αγγλία (22:00, ΑΝΤ1).

Η δικαίωση μια εκπληκτικής πορείας (έφτασε τα 33 ματς χωρίς ήττα) για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, ο οποίος ανέλαβε αμέσως μετά το κάζο του αποκλεισμού από το Μουντιάλ του 2018 και κατάφερε να μεταμορφώσει πραγματικά την ομάδα του, ενώ κι η Ισπανία που τόσα έχει ακούσει από την αρχή του τουρνουά, χθες απέδειξε το πόσο μεγάλη ομάδα είναι χάνοντας το εισιτήριο για τον τελικό στη… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.