Καταπληκτικό  Β΄ημίχρονο για τη Γόρτυνα που νίκησε με ανατροπή

Καταπληκτικό Β΄ημίχρονο για τη Γόρτυνα που νίκησε με ανατροπή

A-
A+
19/09/2016 | 0:08

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Γόρτυνα, η οποία επικράτησε με 5-2 του Αστέρα αν και βρέθηκε να χάνει με 1-2 μόλις στο 25΄του αγώνα.

Σε ένα πλούσιο σε γκολ πρώτο μέρος ο Αστέρας Μυρτιάς μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε στην πρώτη καλή στιγμή, μόλις στο 5′, να ανοίξει το σκορ χάρις το τέρμα του Πνιντιλί ύστερα από αντεπίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 25′ οι ποδοσφαιριστές του Χάρη Αρμουτάκη διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μιαούλη δίνονατας την εντύπωση σε όλους μας ότι είχε έρθει η ώρα για το θετικό αποτέλεσμα στη δύσκολη έδρα της Γόρτυνας.

Κάπου εκεί όμως έφτανε η αντίδραση για τους γηπεδούχους αφού  δύο λεπτά αργότερα, στο 27′, ο Μηναδάκης μείωσε σε 1-2 με όμορφο διαγώνιο σουτ, ενώ στο 37′ ο Δημήτρης κατάφερε να φέρει εκ νέου στα ίσια το παιχνίδι, καθώς με όμορφο δυνατό σουτ έκανε το 2-2, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό  και στο 49′ ο Κεφάκης με κεφαλιά έκανε το 3-2, ενώ το 4-2 πραγματοποίησε ο Ξαγοραράκης με πλασέ στο 63′.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποιώντας καταπληκτικό δεύτερο μέρος διεύρυναν το δείκτη του σκορ στο 5-2 με τον Κεφάκη στο 90′, προσθέτοντας έτσι τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΗ.

Γόρτυς: Λιανάκης, Κορδονούρης, Νικολακάκης (46′ Κεφάκης), Ξαγοραράκης, Μερκουλίδης, Μαλο, Τζέρτζι, Λουλάκης (73′ Στεφανάκης), Δημήτρης, Ποντίκαλης, Μηναδάκης.

Αστέρας Μυρτιάς: Πλευριτάκης, Κεφαλάκης, Λαγουδάκης (50′ λ.τ. Δασ, Αεράκης, Νικολάρας, Λαγογιάννης (50′ λ.τ. Δασκαλάκης), Βαρδάκης (75′ Στειακάκης), Αντωνακάκης, Μιαούλης, Μαθιουδάκης, Πιντίλι.