close

Α1 ΕΠΣΗ

Μπήκε σαν αλλαγή και άλλαξε εικόνα και σκορ …3-2 η ΑΕΜ τον Γιούχτα με Ξεκαρδάκη!

16/10/2016 | 19:15

Mε πρωταγωνιστή τον Αντώνη Ξεκαρδάκη που μπήκε σαν αλλαγή στο 58΄στη θέση του Μάλι ,  οι Μοίρες πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη στην έδρα τους καθώς με δύο προσωπικά του γκολ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Γιώργου Φινοκαλιώτη με 3-2 σκορ

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Μοίρες μπήκαν πολύ δυνατά και είχαν την υπεροχή την οποία μετουσίωσαν σε γκολ στο 26΄ όταν μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαρατσή (δείτε το ΒΙΝΤΕΟ) που υπέπεσε ο Πρικάκης (χέρι) άνοιξαν το σκορ. Το γκολ αυτό, «αφύπνισε» τον Γιούχτα που στη συνέχεια προσπάθησε να ισοφαρίσει «ψάχνοντας» συνεχώς τον Ζανελάρη, ο οποίος όμως ήταν καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς των Μοιρών. Τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 34’ μετά από  κεφαλιά του Μανουσάκη .

Στην επανάληψη, ο Γιούχτας μπήκε και πάλι  δυνατά καταφέρνοντας στο 54’ να να περάσει μπροστά με κεφαλιά του Ζανελάρη (2-1) ύστερα από ασταθή απόκρουση του  Χριστοδουλάκη .  Στη συνέχεια, ο Αντώνης Ξεκαρδάκης μπήκε στη θέση του Μάλι και έμελλε η αλλαγή αυτή να αλλάξει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αρχικά ένα γκολ των Μοιρών ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ αλλά ο Αντώνης Ξεκαρδάκης μετά από σέντρα του Προβιδάκη ισοφάρισε προσωρινά και λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος «γύρισε» το παιχνίδι «γράφοντας» το 3-2 υπέρ των Μοιρών.

Γιούχτας: Μουτζούρης, Κασσωτάκης, Νικηφόρος, Λουμπάκης, Ρωμανάκης, Παχάκης, Μανουσάκης, Πρικάκης, Φραγκιαδάκης(74′ Χαρμπής), Χρηστάκης(62′ Νοκάϊ), Ζανελάρι

Μοίρες: Χριστοδουλάκης, Μασέλης, Κουτσάκης, Ιερωνυμάκης Κ., Ιερωνυμάκης Ν., Κιόρι(55’ Ξημεράκης), Χαρατσής, Βιδάκης(70’ Αριστεινίδης), Μάλι(58’ λ.τ. Ξεκαρδάκης), Ηλιάκης, Προβιδάκης.