Β2 ΕΠΣΗ

Νικητής ο Κόρακας στο γειτονικό ντέρμπι με το Καμηλάρι (5-2)

02/10/2016 | 10:39

Σε ένα χορταστικό ,δυνατό και ανοικτό ματς  που έγινε στη Πόμπια για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β2 ΕΠΣΗ ο Κόρακας επικράτησε της γείτονος  ΑΕ Καμηλαρίου με  5-2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ  στο 18’ με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ από δεξιά του Κ. Ρινακάκη, για να έρθει ο ίδιος παίχτης στο 26΄ με νέο σουτ να σημειώσει το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι  με  σουτ του Πατεράκη  μείωσαν σε  2-1, ενώ πέντε λεπτά μετά το ξεκίνημα της επανάληψης  σε μια αντεπίθεσή τους κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, με πλασέ του  Θεοχαράκη (2-2).

Ισοφάριση όμως που δεν  πρόλαβαν να χαρούν αφού στο αμέσως  επόμενο λεπτό ο Κόρακας πήρε το προβάδισμα με τον Ξηρουδάκη ( 3-2).

Στο 77΄ η ο μάδα της Πόμπιας  πήρε διαφορά δύο τερμάτων με γκολ του νεαρού  Χαριτάκη  (4-2) για να έρθει στο 84΄ ο Κουτσάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ξηρουδάκης να διαμορφώσει το τελικό 5-2.

Κόρακας: Γεωργιλαδάκης(46΄Κουκουλάκης), Κουριδάκης, Σηφάκης, Φυντικάκης, Τσιτέρης(65 Δεϊσάκης), Χαριτάκης, Ρινακάκης, Κουτσάκης, Ξυρουδάκης, Καμηλάκης, Ξεκαρδάκης (60΄Ντόκο)

ΑΕ Καμηλαρίου: Καρβουνάκης, Πετρόφ(75΄ Βρετάκης), Αουρέλ, Αλμπαντάκης(46΄ Παπαδάκης), Σούρλας, Άλλα, Θεοχαράκης, Χίκα, Τσαφαντάκης, Δαριβιαννάκης(46΄ Στεφανάκης), Πατεράκης.

Πάγωσαν για λίγο όλοι από τη σύγκρουση…

Μια σύγκρουση ανάμεσα στον  γκολκίπερ του Κόρακα Γεωργιλαδάκη με αντίπαλο ποδοσφαιριστή παρά λίγο να καταλήξει σε σοβαρό τραυματισμό στο κεφάλι…

Όλοι «πάγωσαν» αρχικά , ωστόσο ο έμπειρος γκολκίπερ δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες από τον Γιατρό του αγώνα κ Αλεξάκη ενώ λίγα λεπτά αργότερα αισθάνθηκε ζαλάδα με αποτέλεσμα να μεταφερθεί στο κέντρο υγείας Μοιρών. Από κει τον έστειλαν  στο εφημερεύον Νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε τελικά ότι δεν έχει τίποτα το ανησυχητικό…

Δηλώσεις προπονητών

Δίκαιη χαρακτήρισε τη νίκη της ομάδας του ο τεχνικός του Κόρακα Μιχάλης Κεφαλάκης, ενώ από την άλλη ο προπονητής του Καμηλαρίου Χρήστος Ορφανουδάκης εξέφρασε τα παράπονά του για τη διαιτησία.

Κεφαλάκης  (προπ. Κόρακα) : “Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί κα έπρεπε να είχαμε μπει μπροστά με 4-0. Ωστόσο  με δύο αδράνειες στην άμυνα ξαναβάλαμε τον αντίπαλο ( 2-2 ). Στη συνέχεια με τα δύο γρήγορα γκολ ξαναπήραμε τη διαφορά και στο τέλος πιστεύω ότι κερδίσαμε δίκαια”, ήταν τα λόγια του Μιχάλη Κεφαλάκη.

Χρήστος Ορφανουδάκης (προπ. ΑΕΚ): “Θα ήθελα να ευχαριστήσω τη διοίκηση του Κόρακα και τον προπονητή για τη φιλοξενία. Το σκορ θα μπορούσε να είναι υπέρ μας ή του Κόρακα. Το μπαλάκι θα μπορούσε να κάτσει σε οποιοδήποτε αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το πάθος τους. Θα ήθελα να αναφερθώ στη διαιτησία, είναι η πρώτη φορά που το κάνω δημόσια αλλά δε μπορώ όταν βλέπω κάποια πράγματα να μην τα σχολιάσω για το καλό του ποδοσφαίρου και του αθλητισμού. Αν κάποιοι κύριοι δεν  μπορούν να ασχοληθούν μ’ αυτό καλό θα ήταν να μην το κάνουν και επίσης οι διαιτητές θα πρέπει να παραδέχονται ότι κάνουν λάθη και να μην προσβάλουν με τα λόγια τους  αθλητές διοικήσεις και την ευρύτερη περιοχή ενός τόπου”.