Παραλίγο ανατροπή στους Βώρους , 2-3 η ΑΕΜ στο τέλος την Φαιστό

A-
A+
23/11/2016 | 21:42

Σε ένα ματς με πολλές ανατροπές και σασπένς η  ΑΕ Μοιρών κατάφερε να φύγει νικήτρια από τους Βώρους όπου επικράτησε της τοπικής Φαιστού με 2-3.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι προσέφεραν ανθοδέσμη τιμής ένεκεν στους πρώην ποδοσφαιριστές της ομάδας τους και νυν της ΑΕΜ Γιώργο και Αντώνη Ξεκαρδάκη.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι φιλοξενούμενοι που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 15΄ όταν μετά από γύρισμα του Κ. Ιερωνυμάκη, ο Ηλιάκης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 0-1, για να έρθει στο 42΄ μετά από νέα σέντρα του Κ. Ιερωνυμάκη από δεξιά, ο Αντ. Ξεκαρδάκης με κεφαλιά «ψαράκι» να σημειώσει το 0-2.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι φάνηκε να “πατούν”  καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και καθώς  κατάφεραν αρχικά να μειώσουν στο 50΄ με σουτ του Στ. Παπαδάκη, στο 75΄ πέτυχαν την ισοφάριση, όταν κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Σινοδινού, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Παπαδάκης (2-2).

Όμως τα πανηγύρια δεν κράτησαν πολύ για τη Φαιστό, καθώς πέντε λεπτά αργότερα ύστερα από λάθος γύρισμα του Γιαννακάκη, ο Ξεκαρδάκης με κοντινό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άλβι, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-3.

Φαιστός: ‘Αλβι, Γιαννακάκης, Στ. Παπαδάκης, Ν. Παπαδάκης, Σκατζάκης, Αντ. Παπαδάκης, Γ. Παπαδάκης, Καραλάκης (87΄ Ανδρουλάκης), Τζελιλάι, Γκερεδάκης (46΄ Κεφαλάκης), Φραγκιαδάκης (80΄ Μπιμπάκης).

ΑΕ Μοιρών: Χριστοδουλάκης, Κ. Ιερωνυμάκης, Κουτσάκης, Συνοδινός, Ν. Ιερωνυμάκης, Αριστεινίδης, Μασέλης, Προβιδάκης (75΄ Κιόρι), Αντ. Ξεκαρδάκης, Μάλι (75΄ Χαρατσής), Ηλιάκης (60΄ Ξημεράκης).