Α1 ΕΠΣΗ

Με πέναλτι στην επανάληψη , 0-1 ο Ηρόδοτος την ΑΕΜ στις Μοίρες

25/09/2016 | 20:14

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι στις Μοίρες όπου ο Ηρόδοτος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φραγκουλάκη στο Β΄ ημίχρονο κέρδισε με 0-1. Οι γηπεδούχοι ήταν αξιόμαχοι σε όλη τη διάρκεια και άξιζαν κάτι παραπάνω από την ήττα που γνώρισαν στο τέλος… Σε  γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με κλασσικές ευκαιρίες να χάνονται και από τις δύο πλευρές…

Στο Α΄ ημίχρονο οι καλές φάσεις ήταν  λιγοστές , σε αντίθεση με την επανάληψη όπου και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες με τις Μοίρες όμως να μένουν με τις εντυπώσεις… Ξημεράκης και Χαρατσής ήταν οι άτυχοι του Α΄ημιχρόνου καθώς τα σουτ και των δύο αποκρούστηκαν από τον Λουτριώτη .

Το δεύτερο μέρος ο Ηρόδοτο που  ανέβασε στροφές προηγήθηκε τελικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φραγκουλάκη που παραχώρησε ο Ιερωνυμάκης (0-1) , ενώ οι Μοίρες  πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο στην πιο σημαντική τους ευκαιρία με την κεφαλιά του Χαρατσή στο 70′ ο Παρθενιάδης απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

Ο Ηρόδοτος προσπάθησε να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, ωστόσο το σουτ του Ζαφείρη δεν είχε ευτυχή κατάληξη με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και τους “κυανόλευκους” να παίρνουν έτσι  μια σημαντική νίκη.

Μοίρες: Χριστοδουλάκης, Μασέλης, Κουτσάκης (55′ Μάριο), Ιερωνυμάκης Κ. (75′ Προβιδάκης), Ιερωνυμάκης Ν., Κιόρι (75′ Αριστεινίδης), Βιδάκης, Χαρατσής, Ξεκαρδάκης, Ξημεράκης, Ηλιάκης.

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Φράγκος, Παρθενιάδης, Κεφαλούκος, Κανδυλάκης, Μπαλάφας, Μυλωνάς (80′ Αχιλλέως), Φραγκουλάκης, Μπερνιδάκης , Μήτρου Ν. (65′ Ζαφείρης), Μπάμπης.