Α1 ΕΠΣΗ

Πήραν την ρεβάνς οι Μοίρες , 3-0 την Γόρτυνα στο στάδιο

Φωτορεπορτάζ

15/02/2017 | 20:54

Στις επιτυχίες επέστρεψε σήμερα Τετάρτη απόγευμα 15/3 η ΑΕΜ , καθώς κατάφερε να κερδίσει την Γόρτυνα  με 3-0 στο στάδιο και να πάρει έτσι με τον καλύτερο τρόπο την ρεβάνς της ήττας του Α΄γύρου .

Οι  Μοίρες είχαν ένα 15λεπτο απόλυτης κατοχής στο ξεκίνημα ,χωρίς όμως να μπορέσουν τνα αξιοποιήσουν αυτή την υπεροχή , ενώ στη συνέχεια  οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και ανέβασαν στροφές απειλώντας στο 18′ με τον Καουκάκη το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε αρκετά δυνατό με τις δύο ομάδες να πιέζουν για το γκολ  ενώ προς το τέλος του ημιχρόνου η Γόρτυνα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Τζέρτζιμε 2η κίτρινη κάρτα . Η απόφαση αυτή του διαιτητή πυροδότησε διαμαρτυρίες και αντιδράσεις από παίκτες και φιλάθλους των φιλοξενούμενων  ενώ (όπως φάνηκε και στην επανάληψη) αποσυντόνισε την ομάδα της Γόρτυνας που μέχρι εκείνο το σημείο στεκόταν αρκετά καλά στο γήπεδο.

Στο Β΄ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο 50′ ο Χαρατσής με σουτ στην επαναφορά  έκανε το 1-0 για την ομάδα του,ενώ ο ίδιος  λίγο αργότερα μετά από πάσα -έτοιμο γκολ του Ξημεράκη  διπλασίασε τα δικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του.

Τη σκυτάλη από τον Χαρατσή πήρε ο Αριστεινίδης  στο 75′ , όταν από την άσπρη βούλα έκανε το 3-0 .

Μοίρες: Χριστοδουλάκης, Φανουράκης (55′ Ξημεράκης), Κουτσάκης, Συνοδινός, Παπαδιός, Αριστεινίδης, Μασέλης, Χαρατσής (60′ Μπεχάρι), Χριστοδούλου, Ανωγειανάκης, Κιόρι (60′ Ξεκαρδάκης Αντ.).

Γόρτυς: Χαραλαμπάκης, Σταυρακάκης, Νικολακάκης, Κορδονούρης (75′ Μηναδάκης), Ξαγοραράκης, Κεφάκης (75′ Μερκουλίδης), Φανουράκης, Κοκολάκης, Τζέρτζι, Καουκάκης (64′ Προβιδάκης), Μπέης.