close

Α1 ΕΠΣΗ

Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ηροδότου η Φαιστός και έχασε με 0-6 στους Βώρους!

02/10/2016 | 19:50

Aν και ξεκίνησε αρκετά καλά , η Φαιστός δεν τα κατάφερε , καθώς υπέκυψε εύκολα στη συνέχεια στην ανωτερότητα του Ηροδότου χάνοντας τελικά στους Βώρους με 0-6.

Οι γηπεδούχοι όπως προαναφέραμε ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 10’ έχασαν πολύ καλή ευκαιρία  με τον Κεφαλάκη όμως ο Λουτριώτης ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε σε κορνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τον Ηρόδοτο, με τον Μπαλάφα να δέχεται την μπάλα από πλάγιο άουτ και άσχημη έξοδο του τερματοφύλακα  μέσα στην περιοχή και από εκεί με πλασέ να διαμορφώνει το 0-1. Το τέρμα αυτό «έλυσε» τα πόδια των φιλοξενούμενων που πήραν χώρο και στο 30’ ο Μπάμπης , έπειτα από όμορφη προσωπική του ενέργεια και ωραίο σουτ από δεξιά έκανε το 0-2.

Στο 44’ ο Μυλωνας κέρδισε το πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Βασίλης Παπαδάκης πετυχαίνοντας έτσι το 0-3. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Μπερνιδάκης στο 46’ με κεφαλιά πέτυχε το 0-4.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν σταδιακά να πετύχουν κάποιο τέρμα όμως η αμυντική λειτουργία του Ηροδότου δεν άφηνε περιθώρια. Μέχρι το 75’ το σκορ παρέμενε το ίδιο, ωστόσο σε αυτό το λεπτό ο Μυλωνάς μετά από  εξαιρετική ατομική ενέργεια σημείωσε ένα πολύ όμορφο τέρμα δίνοντας ακόμα μεγαλύτερη διάσταση στο αποτέλεσμα του αγώνα, ενώ το  τελικό 0-6 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 90′ .

Φαιστός: Σωπασής, Παπαδάκης Ν.(45’ Μερκουλίδης), Κεφαλάκης, Παπαδάκης Σ., Βαθιανάκης(65’ Μπιμπάκης), Καρταλλιανάκης, Παπαδάκης Γ., Γιαννακάκης Μ., Τάρε, Παπαδάκης Α., Καραλάκης(75’ Φραγκιαδάκης).

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Παρθενιάδης (85′ Παναγιωτάκης), Μπαλάφας, Φράγκος, Κανδυλάκης (62′ Μήτρου Ν.), Αχχιλέως, Φραγκουλάκης, Παπαδάκης (75′ Νικολάου Π.), Μυλωνάς, Δερμιτζάκης, Μπάμπης.