επικαιρότητα

Ο Στέφανος  Τσιτσιπάς κατέκτησε το Masters του Μόντε Κάρλο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το Masters του Μόντε Κάρλο

18/04/2021 | 21:06

Τον πρώτο του τίτλο Masters στο τένις κατέκτησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, κερδίζοντας στο τελικό του τουρνουά του Μόντε Κάρλο τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-0 σετ (6-3, 6-3).

Αυτός ήταν ο 6ος τίτλος για τον Έλληνα πρωταθλητή σε 14 τελικούς (έχει κερδίσει επίσης του ATP Finals 2019, καθώς και 4 τίτλους ΑΤΡ 250).

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε όλους τους αγώνες του στο Μόντε Κάρλο, χωρίς να χάσει ούτε σετ. Για να φτάσει στον τίτλο απέκλεισε στον ημιτελικό τον παίκτη που έβγαλε νοκ άουτ τον Νόβακ Τζόκοβιτς, τον Νταν Εβανς, ενώ στον τελικό επικράτησε του Ρούμπλεφ, ο οποίος απέκλεισε στα προημιτελικά τον Ράφα Ναδάλ!

Ήταν ο δεύτερος τελικός μεταξύ Τσιτσιπά (νούμερο 5 στην παγκόσμια κατάταξη) και Ρούμπλεφ (νούμερο 7), με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει τη ρεβάνς για την ήττα του πέρσι στο Αμβούργο, παίρνοντας ταυτόχρονα προβάδισμα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (4 νίκες – 3 ήττες).