Νότια Κρήτη

Η Αθλητική Λέσχη Μεσαράς στο 3ο Κύπελλο Σπάθης στην Αθήνα

Σημαντικές επιδόσεις σε μεγάλους αγώνες και διακρίσεις για τους μεσαρίτες αθλητές και αθλήτριες.

13/03/2024 | 10:51

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας όπου ο Ολυμπιακός διοργάνωσε το 3ο Κύπελλο Σπάθης βρέθηκε η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς και η Φανή Ξαγοραράκη με τους μικρούς ξιφομάχους της.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα οι μικροί ξιφομάχοι της Μεσσαράς δοκίμασαν πάλι τις δυνάμεις τους λαμβάνοντας μέρος σε μία γιορτή της ξιφασκίας στο πειραιώτικο στάδιο.

Στα κορίτσια έως 13 ετών η Σταυρούλα Δόξα έκανε ένα πολύ καλό πρώτο γύρο (4 νίκες 1 ήττα) και στη συνέχεια έχασε από τη Γιαννοπούλου (Κόρινθο)με 10-9 καταλαμβάνοντας την 20 θέση ανάμεσα σε 49 αθλήτριες από όλη την Ελλάδα.

Στα αγόρια μέχρι 13 ετών ανάμεσα σε 68 συμμετέχοντες ο Βασίλης Σταματάκης (5νικες 1 ήττα στη πουλ) στο πρώτο του αγώνα στην κατηγορία κατάφερε να πλασαριστεί στη 19η θέση, ενώ ο Μιχάλης Μπαγλαρίδης μετά από ένα καλό πρώτο γύρο (4 νίκες 2 ήττες) δεν κατάφερε να μπει στους 16 καταλαμβάνοντας την 26η θέση. Στα αγόρια μέχρι 10 ετών όμως ήρθε η μεγάλη επίδοση για τους μεσσαρίτες. Ο Παύλος Χατζηδάκης έκανε 4 νίκες σε 4 αγώνες στο πρώτο γύρο. Στη συνέχεια νίκησε το Παναγόπουλο (Ηλυσιακό) και στους 16 τον Καλούδη (ΑΕΚ) και πέρασε στοuς 8 που ηττήθηκε από τον Λιόλιο (ΑΕΚ) με 10-7 και κατέλαβε την 6η θέση ανάμεσα σε 45 συμμετοχές.

Ο μικρός της παρέας Μάριος Κοντοχριστοφής με 3/2νίκες και με νίκη στους 32 με Χουζούρη (ΟΣΦΠ) μπήκε στους 16 καλύτερους σταματώντας στον Λιόλιο (ΑΕΚ)καταλαμβάνοντας τελικά τη 14η θέση .

Η κα Φανή Ξαγοραράκη κατάφερε να συλλέξει αρκετές πληροφορίες όσον αφορά τους αθλητές της αλλά και το επίπεδο της κατηγορίας και έτσι να συνεχιστεί η προσπάθεια ώστε τα μετάλλια να κατηφορήσουν στη Μεσαρά. Οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό αν και κάποιοι δεν βρέθηκαν στην καλύτερη τους μέρα.

Πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς ξιφομάχους της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς και στην προπονήτριά τους κα Φανή Ξαγοραράκη για την άψογη προετοιμασία τους…

Η Μεσσαρά όμως βρέθηκε και στη μακρινή Βουδαπέστη της Ουγγαρίας όπου ο Στέλιος Φουστανάκης συμμετείχε στο μεγαλύτερο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Ξίφος Μονομαχίας Ανδρών με συμμετοχή πάνω από 400 αθλητές και κατέλαβε την καλύτερη θέση από όλους τους Έλληνες ξιφομάχους.

Μετά από τρεις νίκες και τρεις ηττες στον πρώτο γύρο πέρασε στους 256 όπου ηττήθηκε από το Ρώσσο Shvelidze με σκορ 15-14 χάνοντας έτσι για ένα πόντο την είσοδό του στους πρώτους 128 της διοργάνωσης.

Πολλά συγχαρτήρια στο Στέλιο για την μεγάλη προσπάθεια του πρίν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών σε δύο εβδομάδες.