Νότια Κρήτη

Άγιοι Βασίληδες ντύθηκαν οι ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς & έφεραν τα καλύτερα δώρα

23/12/2019 | 12:16

Άγιοι Βασίληδες ντύθηκαν οι ξιφομάχοι τής Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς και έφεραν τα καλύτερα δώρα στη Μεσαρά.

Κυπελλούχος Ελλάδας στην κατηγορία εφήβων (-17 ετών) ανακηρύχθηκε ό Νίκος Χατζηγεωργίου στους αγώνες πού έγιναν στο ΟΑΚΑ το Σάββατο με τον Γιάννη Γρηγοριάδη να χάνει στο πόντο (15-14) την είσοδο στο τελικό και κατέκτησε τη τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο.

Αλλάζοντας μεταξύ τούς τίς θέσεις πού είχαν πάρει στο κύπελλο στα Ιωάννινα (πρώτος ο Γρηγοριάδης τρίτος ο Χατζηγεωργίου) καταλαβαίνει κάποιος ότι οι 2 Μεσαρειτες ξιφομάχοι είναι στην ελίτ τής κατηγορίας τούς.Και ο Αντρέας Μπουχαλακης όμως έκανε καλά παιχνίδια και έχασε την 16αδα στο πόντο (13-12). τελική θέση η 27η ανάμεσα σε 63 αθλητές.

Στα κορίτσια στην ίδια κατηγορία ανάμεσα σε 61 αθλήτριες η Ελένη Μελαμπιανάκη κατέλαβε την 24η θέση και η Σφακιανάκη Εβελίνα στην πρώτη τής χρονιά στη κατηγορία την 36η.

Τη Κυριακή ο ΑΟΞ ΑΙΓΆΛΕΩ διοργάνωσε αγώνες στη μνήμη τού Γιώργου Παυλίδη τού άδικα καί νωρίς χαμένου ξιφομάχου στη κατηγορία Ανδρών-Γυναικών με τούς εφήβους Μεσαρείτες ξιφομάχους νά παίρνουν πολλές και χρήσιμες εμπειρίες εν όψει τού πανελληνίου πρωταθλήματος της κατηγορίας τους σε ένα μήνα.

Σε 52 αθλητές ο Μανώλης Αυγουστάκης κατέλαβε την 19η θέση και ο Γιάννης Καζηλας την 33η.

Στις Γυναίκες η Δήμητρα Σφακιανάκη δεν κατάφερε να περάσει στις 16 καί κατέλαβε την 18η θέση..

Το Δ.Σ. οι προπονητές και οι αθλητές της Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς αφού ευχαριστούν την κοινοπραξία ANEK-BLUE STAR FERRIESγια την μεταφορά και πάλι των αποστολών μας εύχονται σε όλο το κόσμο.