Ποδόσφαιρο

“Βήμα” παραμονής με ανατροπή οι Μοίρες!

03/03/2019 | 19:24

Οι Μοίρες έκανα σημαντικό “βήμα” για την παραμονή τους στην Α1 ΕΠΣΗ κερδίζοντας εντός έδρας με 2-1 την Γόρτυνα.

Η ομάδα του Γιώργου Φινοκαλιώτη βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να βρεθεί στους 5 βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη των play-out. Από την άλλη μεριά, η Γόρτυς δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα παρότι προηγήθηκε και συνεχίζει να κινδυνεύει με απευθείας υποβιβασμό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 7′ με τον Ξαγοραράκη, ο οποίος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωπασή. Οι Μοίρες προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τη Γόρτυνα, πάντως, να κρατάει με σχετική ευκολία το προβάδισμα της μέχρι το 39ο λεπτό.

Τότε ήταν που ο φορμαρισμένος το 2019 Προβιδάκης έλαβε δράση και με ένα πανέμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, με την μπάλα να καταλήγει πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ανδρικάκη, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 1-1.

Στην επανάληψη, οι Μοίρες μπήκαν δυνατά και είχαν δύο ακυρωθέντα γκολ ως οσφάιντ, με την Γόρτυνα να προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις να πάρει ξανά το προβάδισμα. Ενώ το παιχνίδι έδειχνε πως θα έληγε ισόπαλο, ο Προβιδάκης είχε άλλη άποψη και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 87′ “λύτρωσε” τις Μοίρες δίνοντας τους μία σπουδαία νίκη με 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μοίρες: Σωπασής, Καργάκης Α., Κουτσάκης, Τραορέ, Ηλιάκης, Λυμπερόπουλος, Τιγκίρης (84′ Καργάκης Σ.), Φανουράκης, Μασέλης, Προβιδάκης, Φραγκιαδάκης (30′ λ.τ. Πολυμερίδης Χ.)

Γόρτυς: Ανδρικάκης, Κυρλάκης, Μάλο, Ξαγοραράκης, Κεφάκης, Δημήτρης (86′ Κοζυράκης), Αντωνάκης, Μπατούνας, Σταυρακάκης (67′ Μεταξάκης) Ψωμάς (77′ Παπαδομανωλάκης), Κωστάκης