Ποδόσφαιρο

Έμειναν στην ισοπαλία Γόρτυνα και Μοίρες 1-1

16/09/2019 | 9:26

Σε ένα παιχνίδι που επηρεάστηκε από τους έντονους ανέμους, Γόρτυνα και Μοίρες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Μπορεί ο αέρας να μην βοήθησε, αλλά στο γήπεδο των Αγίων Δέκα έγινε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε Γόρτυνα και Μοιρες.

Το παιχνίδι μπορεί να χαρακτηριστεί ισορροπημένο, καθώς δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες.

Από την αρχή οι δύο ομάδες μπήκαν για να παίξουνε ποδόσφαιρο και αυτό φαίνεται από τις μεγάλες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν. Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους η φάση του 7ο λεπτού όταν ο Ξαγοραράκης δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τις Μοίρες ήταν το χαμένο πέναλτι του Λυμπερόπουλου στο 31ο λεπτό το οποίο απέκρουσε ο Σαβουιδάκης. Τελικά λίγα δευτερόλεπτα πριν βγει το ημίχρονο, στο 45′ η Γόρτυνα άνοιξε το σκορ με το κοντινό πλασέ του Δάσκου.

Στην επανάληψη οι Μοίρες πίεσαν και  κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 50 λεπτό με την κοντινή προβολή του Στέλιου Καργάκη, μετά από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν και δεύτερο γκολ και παρότι είχαν τον αέρα με το μέρος τους αυτό δεν κατέστη εφικτό.

Από την άλλη και η Γόρτυνα πάλεψε να ξαναπάρει το προβάδισμα όμως οι προσπάθειες του Κλαπάκη δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για το συγκρότημα του Φάνη Χαλκιαδάκη.

Πάντως οι δύο ομάδες έδειξαν πως θα αποτελέσουν “σκληρά” καρύδια στην Α1 της νέας σεζόν. Επόμενο ματς για τη Γόρτυνα στο Γάζι κόντρα στον Αλμυρό, ενώ οι Μοίρες θα υποδεχτούν τον ΠΑΝΟΜ.

Συνθέσεις:

Γόρτυνα: Σαβουιδάκης, Ξαγοραράκης, Γενιτσαρίδης, Γιαννουλάκης (51′ Κωστάκης), Μανουσάκης (79′ Πολυμερίδης), Κεφάκης, Δάσκος, Δημήτρης, Μπατούνας, Κλαπάκης (87′ Φουντουλάκης), Καλομοίρης (70′ Κοκορέλης)

Μοίρες: Καλυκάκης, Φανουράκης, Καργάκης Α., Τραορέ, Ιερωνυμάκης, Αντωνακάκης, Μασέλης (69′ Φραγκιαδάκης), Ηλιάκης (82′ Μπιμπάκης), Λυμπερόπουλος (76′ Κιόρρι), Καργάκης Σ., Προβιδάκης (89′ Γουρλεμάκης)