A-
A+
19/11/2019 | 8:12

Ενημέρωση από την Αθλητική Λέσχη Μεσαράς:

Έπεσε χθες Κυριακή η αυλαία του 9ου FAISTOS CUP ενός αγώνα που οι άνθρωποι της Αθλητικής Λέσχης Μεσαρας έχουν κάνει θεσμό.

Και μπορεί να μην έγινε στη Μεσαρά όπως τα προηγούμενα αυτό όμως δεν ήταν λόγος τα 200 και πλέον άτομα που κατέβηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ηράκλειο να μην έφευγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις.
148 αθλητές τελικά αγωνίστηκαν το Σάββατο(Ξίφος Μονομαχίας Ανδρών -Γυναικών ) και την Κυριακή (Ξίφος Ασκήσεως Εφήβων -Νεανίδων ) φεύγοντας απόλυτα ικανοποιημενο από την οργάνωση και αυτού του κυπέλλου.
Τους αγώνες τίμησε με τη παρουσία του ο Υφυπουργός Αθλητισμού και συντοπίτης μας κ. Αυγενάκης Λευτέρης ο οποίος παρακολούθησε τους αγώνες και έκανε απονομές στους νικητές. Η Αθλητική Λέσχη Μεσαράς ανακήρυξε επίτιμο μέλος του σωματείου τον κύριο Αυγενάκη και του πρόσφερε ένα σπαθί με χαραγμένο στη γκαρντ το λογότυπο του σωματείου με την ελπίδα κάποια στιγμή να φορέσει και στολή ξιφομάχου.

Το Σάββατο το πρωί αγωνίστηκαν οι Άντρες του Ξίφους Μονομαχίας με το Στέργιο Τσωκα (ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ )να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου αφήνοντας στη δεύτερη θέση το Νο 1 της γενικής κατάταξης Καββαδία (ΠΑΟ).Την 3η θέση μοιράστηκαν οι Τσωκας Νίκος (ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ )και Φιλιππουσης (Αρίστον Παιανίας ).

Από την ΑΛΜΕΣΑΡΑΣ ο 15χρονος Γρηγοριαδης Γιάννης κατέλαβε την 6η θεση ο Στέλιος Φουστανακης την 7η ο Νίκος Χατζηγεωργιου την 11η ο Παύλος Γρηγοριαδης την 21η, ο Γιώργος Μαλλιαρακης την 33η ο Αντρέας Μπουχαλακης την 40η και ο Μιχάλης Χαριστακης την 43η θέση ανάμεσα σε 50 αθλητές.

Στις γυναίκες το κύπελλο σήκωσε η Νίκη Σιδηροπουλου(Αρίστον Παιανίας ) που νικησε στο τελικό την Καραμπινη (ΙΡΙΔΑ ).Η Χατζησαραντου (Αρίστον Παιανίας )και η Βαρβερη κατέλαβαν την 3η θέση.

Από την ΑΛΜΕΣΑΡΑΣ η Άννα Τσακιρακη κατέλαβε την 23η θέση η Ελένη Μελαμπιανακη την 25η και η Εβελινα Σφακιανάκη την 30η σε 37 γυναίκες.

Την Κυριακή στο Ξίφος Ασκήσεως Εφήβων ο Κώστας Τερτιπης (ΑΟΞΑΙΓΑΛΑΙΩ )Κατέκτησε το κύπελλο. Στη 2η θέση ο Μοσχόπουλος (ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ )και στην 3η θέση οι Σαχινιδης (ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ )και Σταματοπουλο (ΟΞΙ ΓΛΥΦΆΔΑΣ )..Ο Μανώλης Αυγουστάκης σταμάτησε ένα βήμα πριν τα μετάλλια κατακτώντας την 5η θέση και ο Γιάννης Καζηλας την 14η.

Στις Νεανιδες η Βασιλική Μεκρα (ΑΟΞΑΙΓΑΛΑΙΩ )Κατέκτησε την 1η θέση με την Γαρυφαλλου (ΑΟΞΑΙΓΑΛΑΙΩ )να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και τα χάλκινα μετάλλια να πηγαίνουν στις Μπαλλου (ΑΟΞΑΙΓΑΛΑΙΩ )και Σαιτανη (ΠΑΟ).

Η Σφακιανάκη Δημητρα έχασε για 8αδα και κατέλαβε την 15η θέση.

Με το κλείσιμο και αυτής της μεγάλης διοργάνωσης έχουμε χρέος να ευχαριστήσουμε εκτος τους αθλητές και αθλήτριες που τίμησαν τους αγώνες μας την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου

Το διευθυντή του κλειστού γυμναστηρίου κο Ζαχαριουδακη και το προσωπικό που μας παρείχαν οτιδήποτε ζητήσαμε φερομενοι ως άψογοι οικοδεσποτες .

Τους εθελοντές Σαμαρείτες για την συνεχή παρουσία και βοήθεια όλο το σαββατοκυριακο.

Το ξενοδοχείο APOLLONIA στην Αμμουδαρα που φιλοξενησαμε τους διαιτητές.

Τους χορηγούς μας που για άλλη μια φορά ήταν δίπλα μας .