Ποδόσφαιρο

Μεγάλη νίκη για την Γόρτυνα, 3-2 τον ΠΑΟΚ

17/02/2020 | 10:05

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Γόρτυς που επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚρουσώνα με σκορ 3-2 και έφτασε τους 25 βαθμούς, ενώ έσπασε το αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη.

Οι Μεσσαρίτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό όταν από τρομερή ενέργεια και σέντρα του Κλαπάκη, ο Φουντουλάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο 10′ είχαν ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρουν με τον Φουντουλάκη, ενώ στο 15′ ο Ανωγειανάκης έπιασε ένα καλό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στο 18′ ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα μία καλή στιγμή σε σουτ του Βασιλείου που δεν βρήκε στόχο. Στο 42′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Κλαπάκη, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαντούνας ο οποίος ευστόχησε κάνοντας το 2-0.Νωρίς στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 όταν από προσπάθεια του Μαραθιανού

Στο 60′ το συγκρότημα του Δημήτρη Βολονάκη έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ξημεράκης. Στο 70′ ο Κοζορώνης είχε δοκάρι για τον ΠΑΟΚ και στο 72′ από σέντρα του Κλαπάκη ο Φουντουλάκης με πλασέ πέτυχε το 3-1 για την ομάδα της Γόρτυνας.

Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο 86′ από σέντρα του Βαρούχα και κεφαλιά του Στρατήγη, η οποία κατέληξε στα δίχτυα!

Οι συνθέσεις

ΓΟΡΤΥΣ: Σαβουιδάκης, Γενιτσαρίδης, Πολυμερίδης, Ξαγοραράκης, Κοκορέλιας, Γεωργαλάς, Μανουσάκης, Κλαπάκης (89 Κεφάκης), Μπαντούνας (57′ Ψωμάς), Δάσκος (80′ Δημήτρης), Φουντουλάκης

ΠΑΟΚΡΟΥΣΩΝΑ: Κασμερίδης, Φασουλέτος (46′ Στρατήγης), Χατζησεβαστός, Παπαδιός, Βασιλείου, Ξημεράκης, Πρικάκης (27′ λτ.τρ Βαρούχας), Γεωργόπουλος, Καλομοίρης, Ανωγειωνάκης, Μαραθιάνος(65 Μαραθιανός)