Νίκη του Αλμυρού επί του Ζαρού που βάζει φωτιά στα πλέι-οφ

Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες στο γήπεδο των Αγιών Δέκα την ερχόμενη Τετάρτη.

A-
A+
13/05/2019 | 8:44

Ο Αλμυρός υποδέχτηκε τον Ζαρό για την τρίτη αγωνιστική των πλέι-οφ της Α1. Η νίκη ήταν επιτακτικής σημασίας για την ομάδα του Δ, Βολονάκη για να συνεχίσει να ελπίζει για την πρώτη θέση της διαδικασίας των πλέι-οφ.

Τα πράγματα όμως δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς ο Ζαρός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον… συνήθη ύποπτό στα φετινά πλέι-οφ Γιάννη Χριστοφοράκη, στο 16ο μόλις λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια έχοντας μία ελαφρά υπεροχή στα πρώτα 45 λεπτά, με τον Αλμυρό να δημιουργεί βέβαια τις δικές του στιγμές που όμως δεν μετέτρεψε σε γκολ.

Στην επανάληψη ο Αλμυρός μπήκε φουριόζος. Πρώτα στο 49΄με τον Αγαπάκη έφερε το παιχνίδι στα ίσα και έξι λεπτά αργότερα πήρε κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καργιωτάκη. Σημειωνεται πως στην φάση του πέναλτι απόβλήθηκε ο Χαμαλάκης για το Ζαρό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Αλμυρός κυριάρχησε και κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη σπουδαία νίκη του. Ο Στρατήγης με ωραίο σουτ στο 67 έκανε το 3-1, ενώ ο Αγαπάκης συμπλήρωσε το χατ-τρικ με ακόμα δύο όμορφα γκολ στο 78 και στο 86.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες στο γήπεδο των Αγιών Δέκα την ερχόμενη Τετάρτη (15/5) σε μία κομβική αναμέτρηση στην εξέλιξη των πλέι-οφ

Αλμυρός: Γεωργίου, Κονιδάκης, Καργιωτάκης, Καντυλάκης, Κλάδος, Μεντουδάκης, Αγαπάκης (87΄Νικητόπουλος), Πρικάκης, Στρατήγης (79΄Μπέρκης), Κουσκώφ (58΄Παπαδόπουλος), Απλαδάς

Ζαρός: Χατζιδάκης, Χαμαλάκης, Καλεμάκης, Κουρουθιανάκης, Δουλγεράκης, Μόντι, Φραγκιαδουλάκης, Αναγνωστάκης, Χριστοφοράκης, Παραθύρας, Ποτηράκης