Ποδόσφαιρο

O ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-0 της Γόρτυνας

06/11/2019 | 17:48

Μια ακόμα νίκη για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε με 4-0 της Γόρτυνας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για την Α1 ΕΠΣΗ.

Όλα τα τέρματα για την ομάδα του Κρουσώνα ήρθαν στην επανάληψη.

Να σημειώσουμε πως η ομάδα των Αγίων Δέκα παρατάχθηκε με πολλές αλλά και σημαντικές απουσίες ενώ “έχασε” και στο 29ο λεπτό με τραυματισμό τον βασικότατο Φουντουλάκη.

Τα πρώτα 45’ λεπτά δεν είχαν καλό ρυθμό με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 6ο λεπτό ένα δυνατό σουτ από τον Δάσκο μπλοκαρίστηκε από τον Κασμερίδη, ενώ στο 37’ το απευθείας φάουλ του Κοζορώνη έδιωξε σε κόρνερ ο Κασμερίδης.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Παπαδιό να ανατρέπεται από τον Γενιτσαρίδη. Σε αυτή την φάση η Γόρτυς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δύο κίτρινες κάρτα του Κεφάκη για διαμαρτυρία στον διαιτητή!

Ο Κοζορώνης ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 1-0.

Λίγα λεπτά μετά, στο 55’ ο Καλομοίρης έκοψε την μπάλα και σε κενή εστία ο Στρατήγης έκανε το 2-0.

Έξι λεπτά μετά στο 61’, ο Σαβουιδάκης έκανε λάθος πάσα ο Ανωγειανάκης πήρε την μπάλα και με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό 4-0 για τον ΠΑΟΚ διαμόρφωσε στο 74ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ βολίδα ο Ανωγειανάκης από πλάγια αριστερή θέση.

Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι με τον Ανωγειανάκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κασμερίδης, Απλαδάς (63’ Ξηρός), Κοζορώνης, Παπαδιός, Βασιλείου, Σκούφος, Χατζησεβαστός, Ξημεράκης, Στρατήγης (87’ Σιγανάκης), Καλομοίρης (78’ Βαμβουκάκης), Γεωργόπουλος (46’ Ανωγειανάκης)

ΓΟΡΤΥΝΑ: Σαβουιδάκης, Γιαννουλάκης, Μάλο Μ., Φουντουλάκης (26’ λτ. Μηναδάκης), Πολυμερίδης (84’ Χουδετσανάκης), Μπαντούνας, Κλαπάκης, Γεωργαλάς, Δάσκος (59’ Μάλο Γ.), Γενιτσαρίδης