Νότια Κρήτη

Την 3η θέση & το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Χατζηγεωργίου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

10/02/2020 | 8:27

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Χατζηγεωργίου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων Ανδρών (έως 20χρονων) τού Ξίφους Μονομαχίας.

Μετά το χρυσό στην κατηγορία του πρίν 2 εβδομάδες ανέβηκε στο βάθρο και της μεγαλύτερης κατηγορίας αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα..
Ό 16χρονος ξιφομάχος τής Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς εντυπωσίασε νικώντας μεγαλύτερους αλλά και πιο έμπειρους αθλητές ξεκίνησε Με 6 στα 6 στο πρώτο γύρο και νικώντας διαδοχικά τους Κλαουδατο (ΠΓΣ) με 15-8.τον Γκωνη (ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ) με 15-8 και τον Μακρή (ΙΡΙΔΑ) με 15-7 βρέθηκε στην πρώτη τετράδα αντιμέτωπος Με τον πολυνικη Αβραμίδη (Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΎ) όπου σταμάτησε πριν μπει στον τελικό..
Ο Γιάννης Γρηγοριάδης χανοντας στο πόντο (15-14) από τον Αλχαζιδη (Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ) δεν κατάφερε νά μπει στους πρώτους 16 τελικη θέση για τον Μεσσαριτη ξιφομάχο η 19 η.

Ο Γιώργος Μαλλιαρακης παρά τίς ελάχιστες προπονήσεις λόγω πανελληνίων κατάφερε με 2νικες νά περάσει στο 2ο γύρο όπου έχασε από τόν Μπουγάτσο (ΑΚΡΊΤΕΣ) με 15-11.τελικη θέση η 38η.