Ανώτερος ο Ηρόδοτος πήρε άνετα την νίκη (1-5) και  πρόκριση στους Βόρρους

Ανώτερος ο Ηρόδοτος πήρε άνετα την νίκη (1-5) και πρόκριση στους Βόρρους

04/09/2016 | 19:22

Με φανερή διαφορά δυναμικότητας , ο Ηρόδοτος  είχε εύκολο έργο απέναντι στη Φαιστό στους Βόρρους  όπου κέρδισε 15 και πήρε εύκολα την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Στο πρώτο μέρος ο Ηρόδοτος ξεκίνησε δυναμικά και σε δύο μόλις δύο λεπτά κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 13′ ο Μυλωνάς άνοιξε το σκορ ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίχτης στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα της ομάδας της Νέας Αλικαρνασσού έκανε το 0-2.Στο  37′ από μπαλιά του Μυλωνά  ο  Μπερνιδάκης  με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 3-0 .  Έντονα τα παράπονα από τους γηπεδούχους κυρίως για το τρίτο γκολ καθώς όπως υποστήριζαν υπήρχε ποδοσφαιριστής ακάλυπτος σε θέση οφσάιντ.

Η ομάδα των Βόρρων κατάφερε να μειώσει σε 1-3 με τον Σάββα Καρταλιανάκη δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με το 1-3 , ενώ στην επανάληψη προσπάθησε με αξιώσεις να ξαναμπεί στο παιχνίδι ωστόσο ο τερματοφύλακας του Ηροδότου δεν το επέτρεψε με τις σπουδαίες αποκρούσεις του. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Ζαφείρης με σουτ και παρ’ά την προσπάθεια του Σωπασή πέτυχε το 1-4, ενώ 2 λεπτά πριν το φινάλε ο Μπάμπης με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε  το τελικό 1-5 .

Συνοψίζοντας θα λέγαμε ότι ο Ηρόδοτος κέρδισε σχετικά εύκολα καθώς παρουσιάστηκε περισσότερο έτοιμος με μια ομάδα σίγουρα καλύτερη και ένα τερματοφύλακα πραγματικά μαύρο διαμάντι. Από την άλλη η Φαιστός έκανε λάθη που ο αντίπαλος δεν τα συγχώρησε , φάνηκε η απειρία της στην κατηγορία , ενώ μετά το 1-3 θα μπορούσε να είχε μειώσει στο σκορ και να αλλάξει τη ροή του αγώνα , ωστόσο σκόνταψε πάνω σε ένα καλό τερματοφύλακα.

Φαιστός: Σωπασής, Γιαννακάκης, Σκαντζάκης, Κεφαλάκης, Παπαδάκης Σ., Παπαδάκης Α., Παπαδάκης Γ.Γ., Καραλάκης(60′ Βαθιανάκης), Κρασαγάκης (60′ Τάρε), Μερκουλίδης, Καρταλιανάκης Σ.

Ηρόδοτος: Μήτρου Β., Φράγκος(65′ Παναγιωτάκης), Παρθενιάδης, Κανδηλάκης, Μπαλάφας, Κεφαλούκος, Μυλωνάς, Φραγκουλάκης, Μπερνιδάκης(73′ Ζαφείρης), Μήτρου Ν.(77′ Καργιωτάκης), Μπάμπης