Κύπελλο ΕΠΣΗ

Φτωχή νίκη (0-1 το Ασήμι) που έδωσε όμως την πρόκριση στις Μοίρες

14/09/2016 | 19:38

Πιό εύκολα απ ότι δείχνει το τελικό σκορ , οι Μοίρες κέρδισαν 0-1 το Ασήμι και πέρασαν την επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΗ .

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε από τις δύο ομάδες ενός λεπτό σιγή για τον άδικο χαμό σε τροχαίο δυστύχημα του νεαρού ποδοσφαιριστή του Μεταξοχωρίου, Πλάτωνα Χειμωνάκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αργό ρυμό, με τις δύο ομάδες να μην πιέζουν από τα πρώτα λεπτά πολύ. Οι Μοίρες είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να βρίσκουν τους κατάλληλους χώρους να απειλήσουν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 29’ με τον Ξεκαρδάκη να αστοχεί μόνος μπροστά από τον Ντάγκινη.  Στο 36’ οι Μοίρες απείλησαν ξανά με τον Ξεκαρδάκη, το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ντάγκινη.

Οι Μοίρες άνοιξαν το σκορ στο 38’, με όμορφο πλασέ του Προβιδάκη με μέσα από την περιοχή , ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής κέρδισε πέναλτι από τον Ντάγκινη, ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, ο Ξημεράκης όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντάγκινη και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τις Μοίρες να προηγούνται με 0-1.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε πιο γρήγορο ρυθμό, όμως οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικές. Οι Μοίρες έκαναν την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος στο 55ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ξεκαρδάκη, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Ντάγκινης. Στο 68’ ο Ξεκαρδάκης, ο πιο κινητικός ποδοσφαιριστής των Μοιρών, βγήκε μπροστά από τον Ντάγκινη, δεν μπόρεσε όμως για άλλη μία φορά να τον κερδίσει. Στο 74’ ο Ξημεράκης έκανε ωραίο σουτ με τον Ντάγκινη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Το Ασήμι δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα τις ανώτερες Μοίρες, με τις δύο ομάδες άλλωστε να χωρίζουν δύο κατηγορίες.

Ασήμι: Ντάγκινης, Λεντιδάκης, Γοραντωνάκης, Χατζηπαυλίδης, Καλλέργης, Ιβάνοφ, Βαρδάκης(83’ Βιλανάκης), Μουντράκης Μ., Χατζηκωσταντινου(77’ Τσούμαν), Καφετζόπουλος, Έντι(62’ Ταταρίδης)

Μοίρες: Χριστοδουλάκης, Μασέλης, Κουτσάκης, Συνοδινός, Ιερωνυμάκης Ν. (50’ λ.τ. Ξεκαρδάκης) , Χαρατσής, Προβιδάκης, Βιδάκης, Ξεκαρδάκης (69’ Μαριοβέλ), Ξημεράκη, Ηλιάκης(84’ Κιόρι)

Στο άλλο παιχνίδι , ο Ρωμανός κέρδισε 1-2 το Μεταξοχώρι και πήρε την πρόκριση.