Ξιφασκία

Η Αθλητική Λέσχη Μεσαράς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Ο Στέλιος Φουστανάκης κατετάγη 5ος ενώ στη γενική κατάταξη η Α.Λ. Μεσαράς κατέκτησε την 8η θέση.

05/05/2023 | 0:28

Το πρώτο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που συμμετείχε η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς ήταν αυτό των ανδρών στο ξίφος μονομαχίας που έγινε για πρώτη φορά στην Αθήνα πριν από μερικές ημέρες. Συγκεκριμένα την Παρασκευή αγωνίστηκαν όλοι οι Έλληνες ξιφομάχοι εκτός από τους πρώτους 16 της πανελλήνιας κατάταξης οι 16 πρώτοι αυτού του αγώνα την επόμενη, το Σάββατο διασταύρωσαν τα ξίφη τους με τους 16 πρώτους της πανελλήνιας κατάσταση κατάταξης για το πρωταθλητή Ελλάδος.

Ο Πολύκλειτος Ρέγκος και ο Αντρέας Μπουχαλάκης ήταν οι ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς που δεν κατάφεραν να περάσουν τους προκριματικούς της Παρασκευής, έτσι το Σάββατο η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς εκπροσωπήθηκε μόνο από το Στέλιο Φουστανάκη που ήταν στους πρώτους 16 της πανελλήνιας κατάταξης.

Ο Στέλιος έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο γύρο με έξι νίκες σε έξι παιχνίδια κατετάγη νούμερο 1 στο κλάσμαν και πέρασε απ ευθειας στους 16. Εκεί αντιμετώπισε το Μήνα Γιώργο από τον Σπάρτακο Κορινθίας τον οποίο νίκησε και πέρασε στους 8. Για να μπει στα μετάλλια όμως έχασε από το Γιάννο Μαρκόπουλο του Ο.Σ. Κηφισιάς σε ένα συναρπαστικό αγώνα 15-14(Και ενώ προηγούνταν 14-13)

Η τελική κατάταξη για το Στέλιο Φουστανάκη η 5η!!!

Πρωταθλητής Ελλάδας στέφθηκε ο 17χρονος Θεοδωροπουλος του Αρίστων Παιανίας και 2ος ο Μαρκόπουλος του Ο.Σ.Κηφησιας. τα χάλκινα μετάλλια μοιράστηκαν οι Καραμπασης (Άριστον Παιανίας και Καββαδίας (ΠΑΟ)

Την Κυριακή ακολούθησαν τα ομαδικά .

Συμμετείχαν 17 ομάδες από όλη την Ελλάδα και ενώ η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς(Φουστανακης Στέλιος Ρεγκος Πολυκλειτος και Μπουχαλακης Ανδρέας) ξεκίνησε από το νούμερο 10 κατάφερε να νικήσει την ομάδα της ίριδας και να μπει στους 8 και εκεί μετά από μία συγκλονιστική πραγματικά εμφάνιση του Στέλιου Φουστανάκη έχασε 45- 41 απο τον Ο.Σ.ΚΗΦΙΣΙΑΣ .

Τελική κατάταξη για την Αθλητική Λέσχη Μεσαράς σ’αυτό το πανελλήνιο πρωτάθλημα η 8η .

Το Δ.Σ. συγχαίρει τους αθλητές και ιδιαίτερα το Στέλιο για την εκπληκτική εμφάνιση αλλά και τους προπονητές που προετοίμασαν την ομάδα.

Ευχαριστεί την ΑΝΕΚ Blue Star Ferries για την έγκαιρη και ασφαλή μετάβαση των αθλητών στην Αθήνα.