Αθλητικά

Ιστορική επιστροφή μετά από 21 χρόνια στην Α1 ΕΠΣΗ για το Ασήμι

Μετά τη νίκη κόντρα στις Ασίτες με 5-0 κατέκτησε το πρωτάθλημα στον 2ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ.

25/03/2024 | 16:30

Το Ασήμι κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα στον 2ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ μετά τη νίκη κόντρα στις Ασίτες με 5-0 και σφράγισε την επιστροφή του στην μεγάλη κατηγορία μετά από 21 ολόκληρα χρόνια.

Μεθυσμένη… πολιτεία θυμίζει το Ασήμι, καθώς μετά τη νίκη κόντρα στις Ασίτες με 5-0 και σε συνδυασμό με τη νίκη της Αγίας Βαρβάρας κόντρα στα Δειλινά κατέκτησε το πρωτάθλημα στον 2ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ, επιστρέφοντας μετά από 21 χρόνια στα μεγάλα… σαλόνια των ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων.

Το Ασήμι μπήκε με το πόδι στο… γκάζι και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι Ασίτες έπαιζαν με πολλές απουσίες, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο 25ο λεπτό με τον Χασουράκη να νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν στο 40ο λεπτό και δεύτερο τέρμα με ωραία κεφαλιά του Σαριδάκη. Το Ασήμι κλείδωσε το τρίποντο πριν το ημίχρονο, αφού στο 43′ ο Ρεμούνδος σκόραρε γράφοντας το 3-0.

Στην επανάληψη την σκυτάλη ανέλαβε ο Βασίλης Χατζηκωνσταντίνου, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, στο 80ο λεπτό με μονοκόμματο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, για να βάλει το κερασάκι στην… τούρτα στο 89′ γράφοντας το 5-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ασήμι (Νίκος Φανουράκης): Βασιλάκης, Σαριδάκης, Αντωνάκης, Ξαγοραράκης, Χατζηπαυλίδης (60′ Μηναδάκης), Γιοτοπούλι, Χασουράκης (60′ Χατζηκωνσταντίνου), Ρεμούνδος, Χατζάκης (65′ Γιαννουλάκης), Πρίφτη (65′ Ντρομπονίκου), Ψωμάς (60′ Μπέρκης)

Ασίτες (Ζαχάρης Αναστασάκης): Φουντουλάκης, Θεοχαράκης, Παρασύρης, Κοπιδάκης, Λιανδράκης, Περογαμβράκης, Τριανταφύλλου, Αναστασάκης, Κοπιδάκης, Σαβουϊδάκης, Αποστολάκης

Πηγή: grandsport.gr