close

Κύπελλο ΕΠΣΗ

Λύγισε στην παράταση ο Ζαρός και …κυπελλούχος ο Ηρόδοτος!

28/03/2017 | 11:34

Μπορούσε και το κύπελλο ο Ζαρός παρόλο που από το 35΄αγωνιζόταν με 10 παίκτες . Ωστόσο ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που κέρδισε με 1-0 στην παράταση και πήρε το τρόπαιο για 8η φορά στην ιστορία του.

Στο 20΄ οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Φραγκιαδουλάκη , ενώ στο 28΄ από σέντρα του Τσουμάνγκα ο Μπερνιδάκης έκανε μια κεφαλιά πάσα προς τον Μυλωνά ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα οι «κυανόλευκοι» έχασαν την μεγαλύτερή τους ευκαιρία στην αναμέτρηση όταν ο Μπερνιδάκης σούταρε δις λίγο έξω από τη μικρή περιοχή και ο Κεφαλούκος από τη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε με προβολή να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 35΄ ο Ηρόδοτος πήρε τεράστιο πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας καθώς μέσα σε διάστημα ενός λεπτού ο Μπεζάνι δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Κόντρα στη ροή του ματς ο Ζαρός έφτασε μία ανάσα από το γκολ όταν ο Αντωνάκης σούταρε μέσα από την περιοχή και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρόδοτος μπήκε πολύ δυνατά εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό του πλεονέκτημα και στο 56΄ ένα σουτ του Τσουμάγκα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 59΄ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν  από σέντρα του Τσουμάνγκα ο Μυλωνάς ανενόχλητος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε στη συνέχεια άουτ.

Στο 73΄ η κεφαλιά του Μπερνιδάκη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Ζαχαριουδάκη, με τον τερματοφύλακα του Ζαρού να μπλοκάρει και το σουτ του Τσουμάνγκα στη συνέχεια. Ο γκολκίπερ του Ζαρού βρίσκονταν πραγματικά σε εξαιρετική μέρα και έκανε δύο εξαιρετικές αποκρούσεις στο 87 και στο 89 σε κεφαλιές του Μυλωνά και του Μπερνιδάκη αντίστοιχα και κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της ομάδας του και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο  97΄ο Ηρόδοτος ΄ έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα με τον Μυλωνά να αστοχεί με κεφαλιά μόνος μέσα από την περιοχή. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους της παράτασης ο Ηρόδοτος κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα όταν ο Φραγκουλάκης μετά από ωραία κομπίνα, σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Ζαχαριουδάκη.

Στους πανηγυρισμούς υπήρξε μία μικρή σύρραξη και ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Μανδαλενάκης απέβαλε τον Τσουμάνγκα με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ολοκληρώσουν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης ο Ζαρός μην έχοντας άλλα περιθώρια βγήκε μπροστά και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 113΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γενιτσαρίδη ο Νταβιγλάκης μπήκε στην πορεία της μπάλας και ο Λουτριώτης την έχασε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ απόφαση που ξεσήκωσε τους ανθρώπους του Ζαρού.

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κανδυλάκης(83′ Αχχιλέως), Μπαλάφας, Προβυδάκης, Τσουμάνγκας, Κεφαλούκος, Μπάμπης, Φραγκουλάκης, Μωραΐτης(54′ Κοιλιάρας), Μυλωνάς, Μπερνιδάκης(110′ Παπαδάκης)

Ζαρός: Ζαχαριουδάκης, Πολυμερίδης Γ., Νταβιγλάκης, Χελά, Μπεζάνι, Πολυμερίδης Χ.(65′ Παπαδόπουλος), Γενιτσαρίδης, Μεταξάκης(68′ Γιαννουλάκης), Αντωνάκης, Φραγκιαδουλάκης, Κλαπάκης(83′ Λιοδάκης)

Δηλώσεις

Φ. Χαλκιαδάκης: «Δεν μας βοήθησε η αποβολή»

«Θεωρώ ότι το ματς μπορούσαμε να το χτυπήσουμε στις αντεπιθέσεις, όμως η αποβολή δεν βοήθησε. Θεωρώ ότι στη παράταση το πιστέψαμε ειδικά με τις ευκαιρίες που χάσαμε και το γκολ που ακυρώθηκε να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε και να το πάμε στα πέναλτι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Ηρόδοτο για την κατάκτηση, τα παιδιά τα δικά μου για τη μοναδική στιγμή που φτάσαμε στον τελικό συγχαρητήρια.  Πλέον κοιτάζουμε τη δύσκολη συνέχεια στο πρωτάθλημα, ο ένας στόχος τελείωσε το κύπελλο και θα επικεντρωθούμε στο πρωτάθλημα», ήταν τα λόγια του Φάνη Χαλκιαδάκη.

Γ. Πολυμερίδης: «Χάσαμε από μία ατυχία»