close

Κύπελλο ΕΠΣΗ

Στο τέλος πήρε τη νίκη και την πρόκριση η ΓΟΡΤΥΣ, 1-4 Δωριέα

04/09/2016 | 19:43

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΗ πέρασε η Γόρτυς κερδίζοντας τον Δωριέα στο Καστέλλι με 1-4, με το παιχνίδι να κρίνεται στα τελευταία λεπτά.

Ο Δωριέας έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο δυσκολεύοντας  την Γόρτυνα που  πέτυχε ωστόσο πρώτη γκολ.  Στο δεύτερο μέρος ο Δωριέας ανέβασε απόδοση του και κατάφερε να ισοφαρίσει , ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά η Γόρτυνα «καθάρισε» την πρόκριση με τρία γκολ.

Τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους στο πρώτο τους επίσημο παιχνίδι τους τη φετινή σεζόν. Η Γόρτυς κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 27’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κορδονούρη, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Τζέρτζι. Ο Δωριέας προσπάθησε να αντιδράσει πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έχοντας μία καλή στιγμή με πολύ καλό σουτ του Νικολακάκη, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κοζωνάκης. Με το παιχνίδι να είναι σχετικά ισορροπημένο και την Γόρτυνα να παίρνει σταδιακά περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Στέλιου Ανωγειανάκη πίεσε στο τέλος του πρώτου μέρους για ένα δεύτερο τέρμα. Ο Τζέρτζι στο 42’ σούταρε για να αναγκάσει τον Λούτζι να πραγματοποιήσει μία εξαιρετική επέμβαση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ποντίκαλης δεν πρόλαβε εξ’ επαφής την παράλληλη σέντρα του Σαβουϊδάκη.

Στην επανάληψη ο Δωριέας μπήκε αρκετά δυνατά και στο 56ο λεπτό είχε μία τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν μετά από σύγχυση στην περιοχή της Γόρτυνας Φρονιμάκης και Νικολακάκης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κοζωνάκη, με την Γόρτυνα να γλιτώνει την ισοφάριση. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κοζωνάκης έσωσε για άλλη μία φορά τη Γόρτυνα σε σουτ του Φρονιμάκη από κοντά. Στο 75ο λεπτό ο Δωριέα ισοφάρισε, με τον Μανωλαράκη να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια, να σουτάρει έξω από την περιοχή και να «γράφει» το 1-1.

Ενώ το παιχνίδι πήγαινε προς παράταση, η Γόρτυς τελείωσε την υπόθεση πρόκριση μέσα σε ένα λεπτό. Ο Αραβιστάνης με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 82’ έκανε το 1-2, με τον Ποντίκαλη στο 83΄ να «γράφει» το 1-3 με όμορφο διαγώνιο σουτ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τζέρτζι στο 90’ κάνοντας το τελικό 1-4 με την Γόρτυνα να περνάει στην επόμενη φάση.

Δωριέας: Λούτζι, Καμπάνης, Πάκος(35’ λ.τ. Μαθιουδάκης), Κουντάκης Μ., Χαρίτος, Λειβαδίτης, Εργαζάκης Γ., Μανωλαράκης, Φρονιμάκης(86’ Τσολάκης), Γαβριλάκης(52’ Τρόκα), Νικολακάκης

Γόρτυς: Κοζωνάκης, Γκουζιώτης, Κορδονούρης, Μαντρίν(70 Σαβοϊδάκης Σ.), Σαβοϊδάκης Ζ., Νικολιδάκης, Αραβιστάνης, Κεφάκης, Λουλάκης(60’ Δημήτρης), Τζέρτζι, Ποντίκαλης(85’ Στεφανάκης)