Κρήτη

Νίκησε τον Βόλο η Κ19 του ΟΦΗ

Στην Κ19 του ΟΦΗ αγωνίζεται και ο μεσαρίτης Θανάσης Σημαντηράκης με εξαιρετική εμφάνιση στον αγώνα.

25/11/2023 | 22:42

Την τέταρτη νίκη της πανηγύρισε η Κ19 του ΟΦΗ η οποία επικράτησε της αντίστοιχης του Βόλου με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League K19.

Στην αναμέτρηση που έγινε το πρωί του Σαββάτου (25/11) στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 10ο λεπτό. Ο Φαϊτάκης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, ο Χαϊτάς γλίστρησε, ο νεαρός μέσος έδωσε στον Πιστικό, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων πρόλαβαν και απομάκρυναν την μπάλα πάνω στη γραμμή τέρματος.

Στο 25′ ο Βόλος είχε δοκάρι με τον Ιωαννίδη, ενώ στο 30′ ο αντίπαλος γκολκίπερ είχε απάντηση στο σουτ του Φαϊτάκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είδαν και πάλι την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, αυτή τη φορά μετά από κεφαλιά του Κολώνια.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Αποστολάκη και αυτός με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Χαϊτά, με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα μας μπήκε δυναμικά από τα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου και στο 51′ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Σημαντηράκη να κάνει σέντρα και τον τερματοφύλακα του Βόλου να διώχνει.

Στο 65′ ο ΟΦΗ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Αδαμάκης σούταρε, ο Χαϊτάς απομάκρυνε αρχικά και ο Σταυρόπουλος στην επαναφορά διαμόρφωσε από κοντά το 2-0.

Στο 74′ ο Βόλος είχε ξανά δοκάρι με τον Καφετζι, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Κ19 ΟΦΗ: Καλαφάτης, Βιδιαδάκης (65′ Καρανδινός), Σημαντηράκης, Σέχου, Χότζα, Ζαχαριουδάκης, Αδαμάκης (80′ Μερκούρης), Πιστικός (λ.τ. 28′ Φανουράκης), Σταυρόπουλος (65′ Πορτοκαλλίδης), Φαϊτάκης (80′ Μπλίντο), Αποστολάκης.