Ελλάδα

Μουντομπάσκετ: Η Εθνική νίκησε την Τσεχία αλλά δεν πήρε τη διαφορά και αποκλείστηκε

Η Ελλάδα πήρε τη νίκη στο ματς με την Τσεχία για τη δεύτερη φάση ομίλων του Μουντομπάσκετ

A-
A+
09/09/2019 | 13:38

Η Εθνική νίκησε την Τσεχία με 84-77 αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη διαφορά για να μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση Μουντομπάσκετ      Στην πρώτη περίοδο η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά και στο τέλος της προηγήθηκε με 18-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Τσέχοι ήταν καλύτεροι και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 33-32. Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να προηγηθεί με τους 12 πόντους που χρειαζόταν, όμως τελικά οι Τσέχοι μείωσαν τη διαφορά.

Μια κρίσιμη στιγμή του αγώνα ήταν η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 5 φάουλ περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η ελληνική ομάδα έχει γενικότερα παράπονα από τη διαιτησία.